„Nikto nie je viac nevinný ako tieto deti, ktoré sa nikdy nestanú dospelými.“
P. S. Bucková

Oslávili sme 30 rokov Zeleného domu

Vo štvrtkový podvečer 8. decembra sme si v Dome kultúry vernisážou a Vianočným koncertom pripomenuli už tridsiate výročie existencie nášho zariadenia.

Najprv vernisážou výstavy, na ktorej sme prezentovali šikovné ruky našich „detí“ a pedagógov. Výstavu uviedli kurátor Miloš Kunkel a Ľubica Kuzmová z občianskeho združenia Tradičné umelecká remeslá, s ktorými má zariadenie už 15 ročnú spoluprácu. Ako pán Kunkel povedal, zariadenie za 30 rokov vyrástlo a stalo sa neoddeliteľnou súčasťou života mesta.

Slávnostný koncert bol venovaný nielen 30 rokom Zeleného domu, ale aj 650. výročiu udelenia kráľovských výsad mestu Skalica. Celý program sa niesol v duchu týchto historických udalostí. Program uviedlo hudobné zoskupenie Woodpack brothers, ktoré už niekoľko rokov so zariadením spolupracuje v rámci „terapie hudbou“. Špičkový výkon predviedli samotní klienti Zeleného domu, ktorí historickou scénkou zobrazujúcou odovzdávanie kráľovských výsad vzdali hold významnému výročiu mesta Skalica. Duet Denisky Heickerovej, klientky zariadenia a Zuzany Kosírovej v sprievode Magdalény Benešovej obecenstvo ocenilo potleskom postojačky. Do programu skvelo zapadli miestni umelci zo súboru historickej hudby a tanca Reminiscencie a dievčenská folklórna skupina Spjevule. Program emocionálne ukončil krátky film z histórie zariadenia s príhovorom riaditeľky Beaty Minďašovej, ktorá vedie zariadenie už 25 rokov.

Podujatie pozdravila a vo svojom príhovore ocenila náročnú prácu zamestnancov primátorka mesta Skalica Oľga Luptáková. Prihovorila sa aj vicežupanka Trnavského samosprávneho kraja Veronika Buc, ktorá zároveň odovzdala pozdrav župana Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča.